Eelmine nädal sai teoks SMITi ajaloos midagi erakordset. 20.-21. oktoobris toimus riigi suurima IT-maja esimene kahepäevane häkaton. Eelregistreerimisel esitati 15 ideed, millest kohapeal asusid võistlustulle 12 tiimi, et oma väljatoodud probleemile lahendus leida. Pärast kahte päeva häkkimist, tunnistati esikoha vääriliseks Ivo Uutma idee „Videofailide automaatne kontrollimine“.

Ivo Uutma, kes võitis nii peavõidu kui ka „Suurim üllataja“ auhinna nendib, et häkaton oli oma olemuselt väga tore ning omaette huvitav kogemus oli seda üksi teha. „Kindlasti aitas mind see, et olin varem paaril Garage48 häkatonil osalenud. Tänu varasemale kogemusele oskasin arvestada millele ja millal rõhku panna. Samas ma ei soovita kellelgi seda protsessi üksinda läbida. Mul oli ajaliselt väga raske teha nii tehnilist tööd, äriloogilist vaadet ning hiljem valmistuda veel lõpupitchiks. Teisalt usun, et võidule aitas kaasa minu idee lihtsus. Teiste ideede puhul oleks päris kindlalt üksi tegemine läbi kukkunud.“ Ivo möönab, et võitu ta otseselt ei oodanud, sest tema enda arust olid osad ideed tugevamad, kui tema enda oma. Teisalt lootis sisimas vähemalt esi kolme hulka jõuda.

Võiduraha plaanib ta osaliselt anda heategevusse, mingi osa sellest isikutele, kes teda aitasid ning ülejäänud osaga veel mõtleb, mida teha. „Üks asi, mida sellega sooviksin teha, on minna Saksa filmi helilooja Hans Zimmeri kontserdile Oslosse või Kopenhaagenisse.“

SMITi identiteediteenuste osakonna juhataja Grete Urbel nendib, et SMITi häkatonil on lisaks konkreetsete ideede lahendamisele ka laiem kasu. „Oleme tänaseks saanud palju positiivset tagasisidet nii meie enda inimestelt kui ka tuttavatelt. Eraldi on välja toodud, et oleme SMITina palju uuenduslikumad ja lõbusamad, kui seni on välja paistnud. Meid nähakse väärtuslikemate koostööparteritena riigis, erasektoris ning atraktiivsema tööandjana – oleme saanud juba pöördumisi sooviga meile kandideerida! Lisaks pakkusime osalejatele endile koostöövõimalust uute inimestega teistest osakondadest."

Häkatoni eestvedajad tänavad SMITi juhtkonda, kes võimaldasid kõigi olude kiuste, riske kaaludes ja käsikäes neid ka maandades, üritust siiski korraldada. Lisaks lähevad kiidusõnad meie zürii liikmetele, kelle raske töö tulemusena ja ebamugavate küsimuste taustal jõudsime parimatest parimateni. Oma ütlemata suure panuse andsid ka mentorid nii majast seest kui ka majast väljas. Piiriteenuste osakonna juhataja Romet Saaliste tõdeb, et mentorite osatähtsust näitab muuhulgas ka see, et SMITi häkaton võitja otsustas häkatoni esimesel päeval mentorite soovitust kuulates, oma lahenduse suunda kohendada. „Lisaks tahame tänada kõiki osalejaid, ilma kelleta poleks seda üritust toimunud. Loomulikult ei saa me ära unustada inimesi, kes aitasid selle suurepärase ürituse päriselt kokku panna ning formuleerida üheks vägevaks häkkimise maratoniks. Aitäh teile korraldajad – te olete tõsiselt vinged!“

Ürituse eesmärk oli piiratud aja jooksul ellu kutsuda sellised ideed ja lahendused, mille tegemiseks ei kipu igapäeva töö kõrvalt aega jääma. Kahepäevane protsess hõlmas endas kõike – alates probleemi püstitamisest kuni töötava lahenduseni jõudmiseni. Kõik 12 alustanud tiimi jõudsid välja töötada oma ideega prototüübi või juba toimiva lahenduse. Lisaks esikohale jagati välja ka järgmised auhinnad:

1. koht: koht „Videofailide automaatne kontrollimine“, idee autor Ivo Uutma

2. koht: „SMITi laohaldussüsteem“, idee autor Rain Tsapov

3. koht: „Eesti riigi antirobot“, idee autor Timmo Tammemäe.

  • Krati eriauhind – „Läbipaistev lepingute haldus“, idee autor Marju Sepp
  • Publiku lemmik – „Personaalne lingikogu siseveebi“, idee autor Vitali Krištofor, pitchi esitas Mihkel Maidla
  • Parim meeskonnatöö – „Sinu rahulolu on oluline 24/7- "SMIT Temp"“, idee autor Berit Grossberg
  • Suurim üllataja – „Videofailide automaatne kontrollimine“, idee autor Ivo Uutma
  • Innovaatilisem idee – „Arvuti ekraanile hädaolukorra teavitus“, idee autor Madis-Sander Maddison

Ivo Uutma

SMITi häkatoni võitja Ivo Uutma