Juba homme saab teoks Siseministeeriumi infotehnoloogia ja arenduskeskuse (SMIT) ajaloos midagi erakordset – 16. novembri hommikul algab riigi suurima IT-maja juba teine kahepäevane häkaton. Osalevad kõik siseturvalisuse valdkonna asutused: SMIT, Siseministeerium, PPA, Päästeamet, Häirekeskus, Sisekaitseakadeemia ning KAPO.
„Me SMITis armastame öelda – oleme siin selleks, et päästa ITga elusid! Enne, kui saame elusid päästa, on vaja katsetada uusi ideid ja neid ka päris elus läbi proovida. Häkaton on just õige koht, kus see võimalikuks saab,“ tõdeb SMITi peadirektor Mart Nielsen.
„Häkatonil osalemine annab võimaluse rutiinist välja tulla, proovida ennast mõnes uues rollis, katsetada lahedaid asju, eksida, õppida midagi uut ja nagu näitab eelmise aasta kogemus, lahendada ka reaalse elu probleeme,“ lisab Nielsen.
Esimene SMITi häkaton toimus aasta tagasi, kus ideekorjes osalesid vaid SMITi inimesed. Võitja vääriliseks tunnustati Ivo idee „Videofailide automaatne kontrollimine“. Häkatoni üks eestvedajatest, SMITi identiteediteenuste osakonna tiimijuht Kata-Liina Normak möönab, et häkaton on suurepärane võimalus mõtted lendu lasta. „Siseturvalisust saab veelgi turvalisemaks, efektiivsemaks ja paremaks arendada. Tehes seda koostööna, kõik koos kohapeal ja ühes keskkonnas, tekib kirjeldamatu sünergia, mis aitab tiimidel jõuda paremate mõtete ja lahendusteni. Ehe näide on eelmise aasta võiduidee, kus ühe tööülesande automatiseerimine võttis SMITi klienditoelt ära 7520 tundi aastas käsitööd ehk kokku ühe täistööajaga inimese aasta jagu tööd. Sellest tekkinud vaba aega saavad nad nüüd palju efektiivsemalt ära kasutada,“ nendib Normak ja lisab, et ootusärevus on juba kõikidel suur – kõik tõesti ootavad, millised kasulikud lahendused tänavu tulevad.
Kui eelmine aasta lahendasime esimesel SMITi häkatonil spetsiifilisi IT-ideid, siis see aasta kaasasime kõik Siseministeeriumi haldusala asutused: Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet, Siseministeerium, Sisekaitseakadeemia, Häirekeskus ning KAPO. Strateegiajuht Janek Rozov tõdeb, et meil on ühine haldusala ja ühine suur vastutus - siseturvalisus. „Töö fookused ja lähenemine neile on siiski erinevad. SMIT panustab elupäästvatesse IT-lahendustesse, teised asutused enda vastutusalasse. See annab ühisele häkatonile veelgi juurde. Erinevus rikastab ja tänu sellel üritusele puutuvad osalejad kokku täiesti teistlaadi teemadega. Nad näevad, kuidas teised inimesed eri probleemidele lähenevad ja saavad need kogetud teadmised igapäeva töösse rakendada.“
Ürituse eesmärk on piiratud aja jooksul ellu kutsuda sellised ideed ja lahendused, mille tegemiseks ei kipu igapäeva töö kõrvalt aega jääma. Kahepäevane protsess hõlmab endast kõike – alates probleemi püstitamisest kuni töötava lahenduse jõudmiseni. Haldusalaülene SMITi häkaton paneb osalejad ümber mõtestama oma arusaamu ja arvamusi nii siseturvalisusest, elupäästvast IT-st, koostööst kui ka jõust, mis on ühise koosloomise aluseks. Oluline on tulla mugavustsoonist välja ning pisut raputada nii endid kui kogu ülejäänud keskkonda.
SMITi esimene häkaton 2021. aastal