Kagu-Eestis jõudis lõpule Saatse piiripunkti renoveerimine, kus nüüdsest saavad kohalikud elanikud piirikontrolli läbida automaatselt.

Eesti idapiiril Setomaal paiknevas Saatse piiripunktis, mida kasvutavad valdavalt kohalikud elanikud, on piiriületuste hulk aastatega oluliselt langenud. Kümne aasta eest ületas Saatse kaudu piiri paarkümmend inimest päevas, tänaseks on piiriületajate arv mitmel põhjusel vähenenud ning hetkel ületavad piiri mõned inimesed päevas. 

Selleks, et piirivalvurid ei peaks suurema osa ajast kohapeal piiriületajaid ootama, otsustas PPA piiripunkti automatiseerida. 

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) peadirektori asetäitja äriteenuste valdkonnas Marti Lung märkis, et tegemist on kõige kaasaegsema Eesti piiripunktiga. „Lisaks sellele on see esimene iseteeninduslik ja mehitamata piiripunkti Schengeni piiril Euroopas. SMITi 15 tegutsemisaasta jooksul on see kindlasti üks kõrgtehnoloogilisemaid ja tulevikku vaatavamaid arendusi, mida on koostöös PPAga tehtud.“

Piiripunktis olevate ABC väravatega muutub Lungi sõnul piiriületus mugavamaks ja seejuures säilitades turvalisuse, sest ka edaspidi omatakse piiripunktis toimuvast täielik ülevaade. 

„Automaatse piirikontrolli saavad läbida Eesti kodanikud ja meie juures elavad välismaalased, kellel on olemas ka biomeetriline pass,“ rääkis PPA piirihaldusbüroo juht Eve Kalmus. „Tänu sellele saavad piirivalvurid valvata piiri, mitte oodata piiriületajaid. Kui on aga vaja kohale tulla, teeb seda lähim piirivalvepatrull.“ 

Siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Veiko Kommusaar märkis, et automaatne piirikontroll on tulevikku vaatav ning Siseministeerium otsib ja aitab pidevalt välja töötada lahendusi, mis lubavad teatud töid suures osas arvutitele usaldada. „Loomulikult ei tähenda see, et Saatses jääb piirikontroll täiesti tehnika korraldada. Inimfaktor jääb protsesse eemalt läbi kaamerate jälgima ja juhendama, vajadusel on võimalik kiiresti sekkuda,“ rääkis ta.

Kommusaar lisas, et automaatne piirikontroll ehk nn ABC-lahendus ei ole mõeldud teenindama ainult piiripunkte, kus piiri ületab mõni üksik inimene päevas. „Tallinna lennujaamas ja Narva piiripunktis töötavad nad väga edukalt ja on end igati õigustanud,“ sõnas Kommusaar.

Piiripunkti renoveeris Riigi Kinnisvara AS. „Meie ülesanne on luua avalikule sektorile kvaliteetseid töö- ja teeninduskeskkondi. Saatse piiripunkti uues hoones arvestasime kohaliku piirivalve töö eripära ning tehniliste vajadustega. Nüüd on piirivalvurite töö hõlpsam ja piiriületus tänapäevastele tingimustele vastavam,“ rääkis Riigi Kinnisvara ASi kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger.

Piiripunkti renoveerimine läks maksma ligi 250 000 eurot ning see kaeti täies ulatuses Euroopa Liidu Sisejulgeolekufondist.